FIFA’dan Yeni Format Geliyor

Posted by

FIFA Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği futbolun dünya çapındaki en üst düzey yönetim organıdır. FIFA dünya çapında birçok organizasyona imza atan yönetim organı yeni bir formatın haberlerini de verdi.

Yeni format FIFA Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği 2025 yılından itibaren 32 takımın katılımıyla 4 yılda bir düzenlenecek FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nın yeni formatının başlatılmasına karar verdiler.

FIFA Kulüpler Dünya Kupası’na 7 kulüplü formatta oynanacak olan olurken ilk ev sahipliğini ise 12 – 22 Aralık’ taki 2023 FIFA Kulüpler Dünya Kupasına Suudi Arabistan’ da olacak.

FIFA Kulüpler Dünya Kupası Başlıyor

FIFA Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği konseyin yeni toplantısında aldıkları karar ile yeni bir formatı başlatmaya hazırlanıyorlar.

Toplantı sonun da FIFA Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği 2025’ten itibaren 4 yılda bir düzenlenecek FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nın yeni formatının onaylayarak süreci başlattılar.

2025’ te yeni format ile Haziran ve Temmuz ayları arasında 1 aylık sürede oynanacak olan FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nda katılacak takımların nasıl seçileceği de belli oldu.

FIFA Kulüpler Dünya Kupası 2025’te ilk kez 32 takım ile gerçekleştirilirken bu takımlar; UEFA’nın 12, Güney Amerika Futbol Konfederasyonunun 6, Asya Futbol Konfederasyonu, Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu ve Afrika Futbol Konfederasyonunun 4′ er, Okyanusya Futbol Konfederasyonu ile ev sahibi ülkeden de birer takım yer alacak.

7 takımdan oluşacak olan turnuva 12 – 22 Aralık tarihlerindeki 2023 FIFA Kulüpler Dünya Kupası ev sahipliğinin ise Suudi Arabistan’a verildi.

Kanada, Meksika ve ABD’nin 2026 FIFA Dünya Kupası’ na ev sahibi olarak doğrudan katılım sağladıkları için CONCACAF Kuzey Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonun’ da kontenjan 3 takıma düşürüldü.

Gelirlerinde de rekor kıran FIFA Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği 2019 – 2022 döneminde 7,6 milyar dolar, 2023 – 2026 döneminde ise 11 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyorlar.

FIFA Kulüpler Dünya Kupası daha öncesinde Şampiyonlar ligi şampiyonu, Afrika Şampiyonlar Ligi şampiyonu, Kuzey Amerika’da düzenlenen CONCACAF Şampiyonlar Ligi şampiyonu, Güney Amerika’da düzenlenen CONMEBOL Libertadores, Okyanus kıtası organizasyonu OFC Şampiyonlar Ligi şampiyonu, UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu ve ev sahibin ülkenin yerel lig şampiyonu olmak üzere yedi takım katılmaktaydı.

Bu turnuvayı en çok kazanan takım Real Madrid olurken en çok gol atan isim Cristiano Ronaldo oldu.

FIFA’nın Düzenlediği Turnuvalar

Birçok turnuvaya imza atan FIFA Erkek ve Kadın turnuvalarında takımları bir araya getiriyor.

FIFA Dünya Kupası, FIFA Kadınlar Dünya Kupası, FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası, FIFA 17 Yaş Altı Dünya Kupası, FIFA Konfederasyonlar Kupası, FIFA Kulüpler Dünya Kupası, FIFA Futsal Dünya Kupası, FIFA Kadınlar Futsal Dünya Kupası, FIFA Plaj Futbolu Dünya Kupası, Mavi Yıldızlar / FIFA Gençler Kupası dünya kupasını taraftarlar ile buluşturdular.