Adana Demirspor İzmir’den 1 Puanla Dönüyor

Posted by

Süper Lig’in 19’uncu haftasında uzun bir süreden bu yana performansını yükseltse de sonuca gitmekte sorun yaşayan Göztepe’nin konuğu olan Adana Demirspor, sahadan çok nadir görülecek bir hata sonucu yediği golle birlikte sahadan 1-1 beraberlikle ayrıldı.

Göztepe’nin bu sezonki performansı düşünüldüğünde çok da zorlu geçmeyeceği tahmin edilen maçta taraftar faktörü ve Göztepe’nin puan veya puanlara olan ihtiyacı nedeniyle kurduğu baskı karşısında zorlanan Vincenzo Montella’nın takımı, çok daha fazlasını alabileceği maçtan 1 puanla ayrılarak fırsat tepti. Bununla birlikte Adana temsilcisi ilk devreyi 30 puanla kapatmanın ve 4 maçtır kaybetmemenin mutluluğuyla devre arasına girmeye hazırlanıyor.

İlk Yarı Adana Demir, İkinci Yarı Göztepe

Süper Lig’in 19’uncu haftasında ilgiyle beklenen maçlardan birisi olan Göztepe-Adana Demirspor maçı gerçekten nefes kesici bir maç olarak sezon kayıtlarına geçti. Adana Demirspor’un İtalyan golcüsü Mario Balotelli’nin nefis golüyle dakika 16’da öne geçtiği maçta iki takım da çeşitli fırsatlar yakalarken özellikle Göztepe’nin galibiyete olan hasreti nedeniyle zorlanan psikolojisinin etkilerinin de görüldüğünü söylemek yanlış olmaz.

Bu nedenle sık sık duran ve gerilimi ile birlikte sanki bir derbiymiş gibi bir havada oynanan maçın ilk yarısında yakalanan fırsatların değerlendirilememesi skorun sabit kalmasını ve ilk yarının 1-0 bitmesini sağlarken, ikinci yarıdaki oyun ise uzun zaman hatırlanacak cinsten.

Göztepe’nin özellikle 63’te yaptığı 3 değişiklik ile birlikte tempoyu arttırdığı ve Adana Demirspor kalesine ara vermeksizin baskı yaptığı dakikalarda gelen gol de tıpkı oyun gibi hatırlanacak. Khadim Rassoul’ün kalecisi Muriç’in kaleden çıktığını görmeyip kendi kalesine pas şeklinde attığı gol sayesinde maçta eşitliğe engel olamayan Adana Demirspor, baskıyı kırmak açısından Britt Assambalonga ve Yunus Akgün’ün delici oyun tarzını kullanmayı denedi ve bunda başarılı da oldu ancak özellikle Yunus’un son kararlarındaki hataları nedeniyle gol sevinci yaşayamadı.

Montella, Takım Uyumu ve Balotelli

Süper Lig’in 19’uncu haftasında attığı inanılmaz golle birlikte bu sezon Süper Lig’deki 7’inci golüne imza atan Mario Balotelli’nin oyundan çıkmasının Adana Demirspor’un oyununda gerileme yaratması, Vincenzo Montella’nın hemşerisinin oyununa nasıl olumlu bir katkı yaptığını ve aynı zamanda ne kadar yanlış bir değişiklik yaptığını da kanıtlar nitelikte.

Göztepe karşısında direkt bir oyun tercih eden ve bu bağlamda yüksek toplarla işler çıkarmayı deneyen Adana Demirspor, Göztepe savunmasında uzun boyuyla kule görevi yapan Atınç’ın arkasına top sarkıtmak konusunda problemler yaşamakla birlikte Assambalonga’nın da gününde olmamasıyla birlikte yapabileceğinden çok daha az kontra atak yaptı ve maçtan 1-1 beraberlikle ayrıldı.

İtalyan futbolunun ve özellikle Roma’nın simge oyuncularından birisi olarak hatırlanan Vincenzo Montella’nın yakın zamanda yayınlanan röportajında da bahsettiği gibi COVID-19 sonrası projesine inandığı bir takımla yola çıkma isteğine Adana Demirspor’da kavuştuğu görülüyor. Çok ciddi savunma problemleri olan ve bu problemlerin en sonuncusunu Göztepe karşısında kendi kalesine attığı golle yaşayan Adana Demirspor’un ilk devrede buna rağmen 30 puan toplamış olması gerçekten takdire şayan.