Adana Demirspor Bir İyi Bir Kötü

Posted by

Lige iyi başlayamayan ekiplerden biri olan Adana Demirspor, kendisiyle aynı kaderi yaşayan Rizespor’u 18 Eylül akşamında ağırladığında iki takımın taraftarı da ortaya çıkabilecek skoru tahmin edemiyordu.

Ligin en dağınık ve iyi olmayan futbolunu oynayan birkaç takımından ikisinin mücadelesinde Adana Demirspor Rizespor’u 3-1 ile geçerek ilk galibiyetini almış oldu.

Demirspor Ehven-i Şer

Ehven-i şer iki kötü arasından daha az kötü olanı ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Adana Demirspor ve Çaykur Rizespor arasında oynanan maç da tam olarak bu kelimenin bir karşılığını görmüş olduk. Ligin en kötü futbol oynayan ve en dağınık birkaç takımından biri olan Çaykur Rizespor öyle kötü bir futbol oynadı ki, Adana Demirspor sanki ligdeki maçlarının birçoğunu kazanmış bir takım görüntüsündeydi.

Tabii bu nispeten daha derli toplu görüntünün oluşmasında Montella’nın yaptığı tercihlerin de etkisi vardı. Belhanda’yı kadroya dahi almayan Montella, sol bekte Kaan Kanak veya stoperde Tayyip Sanuç gibi yetersiz isimlere yer vermek yerine kaleci Muric’i yedeğe alarak Ferhat Kaplan’ı sahaya sürdü ve sol bekte Rassoul’u stoperde ise Samet Akaydın’ı tercih etti. Hücum hattını da Ezeh, Bjarnason, Vargas ve önlerinde Balotelli’den oluşturan Montella Ezeh’in ve Vargas’ın hareketli oyunu ve Balotelli’nin duvar olduğu bir hücum anlayışıyla sahadaydı.

Balotelli’nin penaltıdan attığı ligdeki ilk golüyle öne geçen Adana Demirspor, Ezeh ve Vargas’ın ikili oyunuyla 2-0 öne geçtiğinde Rizespor’un galibiyete dair pek de bir ümidi kalmamıştı. İkinci yarının 53. Dakikasında Boldrin harika bir golle skoru 2-1’e getirse de Bjarnason skoru tayin eden golü 66’da attı ve maç 3-1 bitti.

Futbolu Kolaylaştıran Oyuncular

Futbol gerçekten iyi oyuncuyla ve iyi oyunla oynanınca oynayandan izleyene herkese keyif verir bir hal alıyor. Adana Demir’in ilk 4 haftadaki kurgularından vazgeçerek kurduğu bu kurguda tüm oyuncuların daha keyifle ve birbirlerini anlayarak oynama fırsatı bulduklarını gördük.

Montella’nın bir tercihi miydi yoksa Balotelli’nin işgüzarlığı mıydı bilinmez ama ikinci golde attığı pastan sonra Balotelli’nin ceza sahasının için girmek yerine bir kanat gibi dışarıda beklediğini ve kanat oyuncularının da forvet gibi aksiyon aldıklarını gördük. Oyuna sonradan giren Metehan Mimaroğlu’nun da dinamik yapısıyla Rize’yi bunaltan Adana Demirspor hak ettiği bir galibiyeti almış oldu.