Uefa İtalyan Ekibi Juventus’a Ceza Vermeye Hazırlanıyor

Posted by

UEFA, İtalyan ekibi Juventus’a ceza vermeye hazırlanıyor. Avrupa futbolunun patronu, mali usulsüzlük yapan İtalyan devini 1 sezon men edecek.

Geçmiş yıllarda yaptığı usulsüz transfer hareketleri sebebiyle İtalya’da 10 puan silme cezası verilen Juventus, geçen yıl Şampiyonlar Ligi vizesi almasına rağmen ligi 7. sırada tamamlamıştı.

UEFA, Konferans Ligi’ne katılım hakkı alan Siyah Beyazlıların bu turnuvaya da katılamayacaklar. 1 yıl men cezası alacak Juventus’un yerine, Fiorentina Konferans Ligi’ne alınacak.

MALİ USULSÜZLER JUVENTUS’U BİTİRDİ

İtalya’ da bu mali usulsüzlüklerin çok fazla yaşandığı son yıllar da bu kez ceza Juventus patladı.

Torino Cumhuriyet Başsavcılığının Mayıs 2021’de başlattığı ve Juventus’un 2019 / 2020 ve 2020 / 2021 dönemi mali hesaplarının incelemeye alması ile süreç başlamıştı. Ofislerinde arama yapılan kulübün evrak ve oyuncu transferlerinde yaşanan belgeler toplanmıştı.

Juventus’ ta söz konusu dönemde yer alan yöneticiler ile futbolcular dan Paulo Dybala, Alex Sandro ve Federico Bernardeschi de soruşturma çerçevesinde bilgilerine başvurulmak üzere ifadeye çağırılan isimler olmuştu.

2019 / 2021 dönemi mali hesaplarında özellikle futbolcu transferleri ve maaşlarında, haksız kazanç, eksik ya da yanlış beyan gibi mali usulsüzlükler soruşturmayı yürüten savcılar tarafından tespit edilip açıklanmıştı.

Bu usulsüzlüklerin belli olmasından sonra UEFA da 1 Aralık 2022’de olası finansal fair play ve kulüp lisans kurallarının ihlali gerekçesiyle Juventus’ a soruşturma başlatarak süreç hızlandı.

CEZALAR PEŞ PEŞE GELİYOR

FIGC Spor Hakimi, soruşturma sonucunda 20 Ocak’ta 8 kulübü aklarken, İtalyan ekibine Juventus’;a 15 puan silme cezası vermişti. Juventus ‘un itirazı sonrasında İtalya Ulusal Olimpiyat Komitesi Tahkim Kurulu, 20 Nisan’da 15 puan silme cezasını iptal etmiş ve ceza kararını yeniden değerlendirmesi için dosyayı geri göndermişti.

Yeniden değerlendirilen dosya sonrasında Juventus ‘ a bu sezon geçerli olmak üzere 10 puan silme cezası verdi.

Alınana bu kararla, Juventus’ un ligi gelecek yıl UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılacak bir konumda tamamlaması zora girdiği gibi Avrupa da mücadele ede bilmesi de çok zor olacak. Lig de 10 puan silme cezası alan İtalyan ekibi normal şartlar da gelecek sezon da UEFA Konferans liginde mücadele etme hakkını gene de elde ediyorlardı.

Juventus ‘yaptığı mali usulsüzlüklerden sonra İtalyan devi gelecek sezon sadece Serie A da mücadele etmek hakkı elde edecekler.

İtalyan devi sezonu tamamladıkları yer itibari ile direk olarak gelecek sezon UEFA Konferans Ligine katılım hakkını da elde etmiş olsalar da UEFA ‘ dan da gelen yaptırımlar sonrasında Juventus gelecek sezon Avrupa kupalarında mücadele edemeyecekler.

Siyah beyazlı takımın yerine geçen sezon finalde kupayı kaybeden Fiorentina’ nın yeniden UEFA Konferans Ligine katılmasına izin verilirken final de İngiliz ekibi West Ham ‘ a kaybetmişlerdi.