Ezeli Rakiplerin En Farklı Maç Galibiyetleri

Posted by

Futbol tarihindeki her maç taraftarlar tarafından heyecanla izlenmektedir. Fakat öyle maçlar vardır ki asla unutulmaz ve ismini altın harfler ile tarihe kazıyarak ölümsüzlüğü yakalar. İşte O maçlardan iki tanesini sizlerle buluşturuyoruz ve hafızanızın bir köşesinde daima bulunan bu maçları gün yüzüne çıkarıyoruz.

Beşiktaş Adana Demirspor’a Adeta Gol Olup Yağdı: 10-0

Sezonun yeni başladığı dönemde ligin 6. maçıydı. Fakat siyah-beyazlı takım için hiç de iyi başlangıç olmamıştı. İlk 5 maçta aldıkları 2 yenilgi ve 1 beraberlik, moralleri dibe çekmişti. Gordon Milne, 15 Ekim’de Ali Sami Yen Stadı’nda oynanacak olan Adana Demirspor maçına tamamı Türker’den oluşan bir takım çıkardı. Yabancıların yer almadığı bu takımın neler yapabileceği herkesçe merak konusu olmuştu. Beşiktaş o gün Türk Futbol Tarihi’ne geçecek görkemli bir skora imza attı. Siyah-beyazlılar, Adana Demirspor ağlarına tam tamına 10 gol bıraktı. Gol yağmurunun ilk habercisi 2. dakikada Rıza’nın yaptığı ortaya hızla yükselen Ali Gültiken’in kafa vuruşuydu. Ardından Feyyaz onun ardından da Metin sahadaki yerini aldı.

90 dakika bittiğinde Adana Demirspor’un ağlarında tam 10 gol vardı. İlk yarıda 4 gol yediği için oyundan çıkarılan Adana Demirspor kalecisi Fatih’in yerine oyuna giren Haluk’un da payına 6 gol düşmüştü. Siyah-beyazlı takımımızı, bu tarihi zafere götüren gollerin 4’ünde Ali’nin 3’ünde Metin’in, 3’ünde de Feyyaz’ın başarılı atışları vardı. Üstelik Beşiktaş’ın iki penaltısı verilmemiş ve Metin’in bir şutu direkten dönmüştü. Adana Demirspor galibiyeti ile moral bulan Beşiktaş’ın bu yeni kadrosu hızlı bir yükselişe geçerek ve uzun süre lider götürmüş olduğu ligi zirvede bitirecekti. Bu aynı zamanda 3’lü şampiyonluk serisinin başlangıcıydı. Beşiktaş’ın o yılki kadrosu, “efsane kadro” adıyla tarihe adını yazdırırken, 10-0’lık maç profesyonel futbol tarihimizin hala kırılamayan rekoru olmayı sürdürmekte.

Fenerbahçe’nin Galatasaray’a Büyük Farkı: 6-0

Süper Lig’in 2002-2002 sezonunun 6. haftasıydı. Fenerbahçe ve Galatasaray gibi iki büyük ve başarılı takımın arasında gerçekleşecek olan maç günü artık gelmişti. Maçın nasıl ilerleyeceği, bu kıyasıya çekişmeli maçtan kimin galip çıkacağı herkesçe merak konusuydu. Ve maç 6 Kasım 2022 tarihinde, Mustafa Çulcu’nun yönetiminde Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda oynanmaya başladı. Maç büyük bir mücadele ile devam ederken maçın 57. dakikasında Ariel Ortega ve 84. dakikasında Emre Aşık kırmızı kart görerek oyun dışı bırakılmıştır. Kıtalararası derbi olarak da adlandırılan bu kıyasıya mücadelenin galibi Fenerbahçe çıktı. 6-0’lık bir maç skoru ile Fenerbahçe, Süper Lig Tarihinde Galatasaray’a karşı en farklı galibiyetini kazanmış oldu.

Fenerbahçe’nin bu büyük farkı elde etmesini ve yükselmesini sağlayan başarılı gollerin sahipleri ise; Tuncay Şanlı, Ceyhun Eriş, Ümit Özat, Ariel Ortega ve tam tamına 2 gol ile Serhat Akın olmuştur.