Benjamin Stambouli’nin Gözünden Adana Demirspor

Posted by

2021/2022 sezonunda Süper Lig’e yükselen ve şu ana kadar ligin beklentileri en çok aşan takımlarından birisi olarak gösterilen Adana Demirspor’da takımın bu kadar başarılı olmasında rolü olan oyunculardan birisi de kuşkusuz Benjamin Stambouli oldu. Takımın orta sahasında kilit bir rol üstlenen ve takım oyununa yaptığı katkıyla dikkat çeken oyuncu, geçtiğimiz günlerde dış basına verdiği bir röportajda takımını, Türkiye’yi ve kariyerinin dönüm noktalarını değerlendirdi. Adana Demirspor’da mutlu olduğunu ifade eden Stambouli’nin açıklamalarında oldukça dikkat çeken ifadeler bulunuyor.

Stambouli Türkiye’ye Aşina

Montpellier altyapısında başladığı futbolda gösterdiği performansla birlikte A Takım seviyesine kadar yükselen Benjamin Stambouli, Fransız temsilcisinde geçirdiği 4 seneden sonra İngiliz temsilcisi Tottenham’ın yolunu tutmuştu.

Tottenham’da geçen başarısız bir sezondan sonra Fransız temsilcisi Paris Saint Germain’e transfer olan Fransız oyuncu, 2016/2017 sezonunda da Almanya’nın ileri gelen kulüplerinden Schalke formasını giymeye başlamıştı.

2016/2017 sezonundan 2021/2022 sezonunun başına kadar Alman temsilcisinde görev yapan ve takımın önemli oyuncularından birisi olan Stambouli, sezon başında da Süper Lig’e yükselen Adana Demirspor’a transfer olarak Türkiye’ye geldi.

Adana Demirspor’da oynadığı maçlarda gösterdiği performansla takımın vazgeçilmez oyuncularından birisi haline gelen ve teknik direktör Vincenzo Montella’nın sahadaki yardımcılarından birisi olan 31 yaşındaki savunmacı orta saha, geçtiğimiz günlerde ülkesinin basınına önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile ilgili olarak ilk anısının Schalke forması giydiği dönemde Galatasaray ile yaptıkları müsabakayı ifade eden Stambouli, sonradan Galatasaray’dan ayrılıp Schalke’ye transfer olan Ozan Kabak için antrenman tesislerine gelen taraftarların da kendisinde hatıra bıraktığına değindi.

Almanya ile Türkiye’deki taraftarların benzer özelliklerine değinen 31 yaşındaki Fransız, Türk taraftarların Almanlar kadar örgütlü olmadığını ancak maçın başlamasına 1 saat kala dahi bir anda stadın tamamen dolabildiğini ifade ederken, Fransa ile Türkiye arasındaki iklim benzerliklerinin de Adana’da kendisine yardımcı olan etmenlerden birisi olduğuna dikkat çekti.

Fransız kültürü ile Türk kültürü arasında bağlantılar kuran ve sosyal yaşamda bu bağlantılardan faydalandığını aktaran Adana Demirsporlu oyuncu, rekabetçi olması gerektiğini düşündüğü için Almanya, Fransa gibi liglere göre daha düşük bir seviyede futbol oynanan Türkiye’ye dair temel bakış açısını anlayabildiğini ancak futboluna dair kriterlerini kendisi belirlediğini belirtti.

Her ligin kendisine has özellikleri olduğuna değinen Stambouli, iyi bir seviyede olup olmadığını anlamak isteyen oyuncunun o ligde forma giymesi gerektiğini savundu.

Stambouli’nin Transferi Bir Anda Gerçekleşmiş

Schalke’den ayrıldıktan sonra gençlik kulübü olan Montpellier kulübüne geri dönmek için gerekli temasları kurduğunu ancak kulübün şartları nedeniyle bir süre beklemesi gerektiğini ifade eden Stambouli, Adana Demirspor’dan gelen teklif sonrası menajerinden Montpellier ile iletişime geçmesini ve ilerleme kaydedip kaydetmediklerini sormasını istediğini aktardı.

Menajerinden gelen cevapta Montpeiller kulübünün kendisiyle anlaşma sağlayamayacağını anladıktan sonra Adana Demirspor’a imza atan Stambouli, hedeflerine ulaşmak için sınırlarını zorladığını belirtti.

Fransız oyuncu, bu sezon Adana Demirspor formasıyla 20 Süper Lig maçına çıktı ve 1 gol ile 2 asist yaptı.