Adana Demirspor’un Deplasman Karnesi

Posted by

Bu sezon Süper Lig’de gösterdiği performansla ezberleri bozan takımlardan biri olan Adana dEMİRSPOR, ligin son düzlüğünde üst üste gelen mağlubiyetler nedeniyle hedeflerinden uzak kalsa da beklentilerin gerçekten çok üstünde bir iş çıkardı. Bununla birlikte takım 37’inci haftada konuk olduğu Galatasaray ile birlikte bu sezonki son deplasman maçına çıktı. Bu maçtan da mağlubiyetle ayrılarak kötü gidişatına devam eden Lacivert Mavili takımın genel deplasman performansıysa vasatta kaldı denilebilir.

Ne Yakar Ne Söndürür

Bu sezon Süper Lig’e yükseldikten sonra kümede kalma savaşı vereceği düşünülen Adana Demirspor, futbol otoritelerinin büyük çoğunluğunu şaşırttı ve Süper Lig’in en etkili takımlarından biri olmayı başardı.

Bununla birlikte Adana temsilcisini bu kadar başarılı kılan faktör dengeli ve istikrarlı bir performans sergilemesiydi. Takım belki kazanabileceği bazı maçlardan puan kaybıyla da ayrıldı ancak yine de bu durum belirli bir istikrarın içerisinde kabul edilebilir görünüyordu.

Nitekim takım ne zaman bu dengeyi kaybetti ve üst üste mağlubiyetler almaya başladı işte o dakikadan itibaren puan sıralamasında da gerilemeler arttı. Son 5 maçının tamamında sahadan mağlubiyetle ayrılan Vincenzo Montella’nın takımı Avrupa hedefiyle girdiği son düzlükte hedeflerini ilk 10 içerisinde kalmak olarak güncellemek durumunda kaldı.

Ligde son olarak Galatasaray’ın misafiri olan Adana Demirspor, bu müsabakadan da 3-2 mağlup ayrılarak kötü gidişatını sürdürdü. Bu sezonki son deplasman maçını Sarı Kırmızılı takım karşısında oynayan Adana temsilcisi, genel tabloya bakıldığı zaman aslında kabul edilebilir bir deplasman performansı sergilemiş oldu.

Bu sezon farklı statlarda 19 maça çıkan Adana Demirspor, bu maçların 6’sından galibiyetle 5’inden beraberlikle ayrılarak 23 puanı hanesine ekledi. Geriye kalan 8 maçsa sahadan boynu bükük ayrılan taraf Adana temsilcisi oldu.

Takımın genel toplamda 52 puan topladığı düşünüldüğünde bu puanların neredeyse yarısının da dış sahalardan gelmiş olması aslında ne kadar dengeli bir performans sergilendiğini de gösteren nitelikteydi.

Adana temsilcisi ligin son haftasında kendi sahasında Göztepe’yi konuk edeceği müsabakayla birlikte sezonu gururlu ve mutlu bir şekilde tamamlamayı hedefleyecek.

3 Puan İhtiyacı

Öte yandan Adana Demirspor’un bu maçtan galip ayrılması tüm taraftarların beklentisi. Göztepe zaten çoktan dağılan bir takım durumunda ve bu bağlamda Adana Demirspor’a zorluk çıkarması pek muhtemel gözükmüyor.

Bu noktada Lacivert Mavili takımın kendisine bir zorluk çıkarmaması gerekiyor. Zira takım son 5 maçtır yeniliyor ve bu durum aslında formsuzluğun ve rehavetin bir göstergesi olarak algılanıyor. Artık iyi bir sonuç almak isteyen Adana temsilcisi adına Göztepe maçı biçilmiş kaftan olabilir.

22 Mayıs Pazar günü oynanacak müsabakadan galip ayrılması durumunda moral bulmuş olan bir Adana Demirspor’un tatile de daha rahat bir kafa haliyle çıkacağını tahmin etmek pek de zor değil.