Adana Demirspor Kendini Kurtardı

Posted by

Bu sezon Süper Lig’de gösterdiği başarılı performansla ligin dinamiklerini alt üst eden Adana Demirspor, son 3 haftada aldığı başarısız sonuçlar nedeniyle tepki toplamıştı. 3 maçta kaybedilen 8 puan takımın üst sıralardan uzaklaşmasına ve bu nedenle taraftarının da eleştirilerinin artmasına neden olurken 30’uncu haftada oynanan Başakşehir maçında alınan galibiyet Adana temsilcisinin derin bir nefes almasını sağladı.

Endişe

Bu sezon Süper Lig’de en başarılı performanslardan birine sahip olan ve ligin en kompakt 3 takımı arasında rahatlıkla sayılabilen Adana Demirspor, 30’uncu hafta müsabakasında Başakşehir’i konuk etti.

Her ikisi de lige kötü giriş yaptıktan sonra teknik direktör değişikliklerinin etkisiyle üst sıraları hedefleyen takımlar haline gelen iki rakibin mücadelesinden galip ayrılan taraf ev sahibi Adana Demirspor oldu.

Çok görkemli bir performans sergileyen Adana temsilcisi, tüm maç boyunca şahane bir zihinsel sınav verdi ve maçtan 1 dakika olsun düşmemiş olmanın ödülünü Başakşehir gibi bir takım karşısında 2-1 kazanarak aldı. Bununla birlikte iki takımın da bu maçtan önceki 3 maçta 8 puan kaybetmiş olmaları nedeniyle iyi bir gidişat içerisinde olmadıklarının hatırlatılmasında fayda var.

Öte yandan Başakşehir’in taraftar sayısı az olduğu için bu bağlamda üstündeki baskı da çok değil. Ancak Adana Demirspor’un Lacivert Mavili taraftarları oldukça tutkulu ve takımlarının üst sıralarda yer almasına alıştıktan sonra bir düşüşü kabullenmek konusunda pek de objektif davranacak bir yapıya sahip değiller.

Hâl böyle olunca Adana Demirspor teknik ekibi ve oyuncuları üstündeki baskının daha da artmaması adına Başakşehir karşısında alınan galibiyet oldukça anlamlı oldu. Zira bu galibiyet bir küme düşme adayı takım karşısında alınmış olsaydı Şimşekleri pek tatmin etmeyebilirdi.

Teknik Direktör Etkisi

Adana Demirspor Teknik Direktörü Vincenzo Montella’nın bu sezon gösterdiği hoca performansı gerçekten takdire şayan.

Kadro adaleti konusunda ligin en başarılı hocalarından biri olan Montella, yabancı sınırını, yıldız oyuncularını veya oyuncularının kalitelerini neredeyse dert etmeyen bir hoca. Zira takımındaki her bir parçadan alabileceği en iyi verimi nasıl alabileceğini çok iyi biliyor.

Bu maça 5 yerli oyuncuyla çıkan İtalyan teknik adam son haftalarda takıma monte ettiği Tayyip Sanuç’un attığı golün de 80’de atılan golün asistini yapan Yunus Akgün’ün yaptığı asistin de ve golün sahibi Birkir Bjarnason’un attığı golün de asıl mimarı olarak nitelendirilmeli.

Zira oluşturulan bu bütünlüklü takım, gösterilen bu şahane performans ve oyunculara direkt olarak etki eden bu olumlu havanın mimarı Vincenzo Montella’dan başkası değil. Takımın başına geçtiği ilk maçta Fatih Karagümrük karşısında alınan 4-0’lık mağlubiyetten sonra çok çalışmaları gerektiğini dile getiren İtalyan teknik adam, bu çalışmanın ürününü Süper Lig’e birlikte yükseldikleri diğer iki takım kümede kalma mücadelesi verirken Adana temsilcisini üst sıralarda tutarak almış oldu.