Adana Demirspor 1 Puana Razı Oldu

Posted by

Ligin ikinci devresine Fenerbahçe’nin sahasında oynadığı maçta aldığı 2-1’lik galibiyetle birlikte iyi bir giriş yapan ve ilk devredeki formunu sürdürmeyi başaran Adana Demirspor, 21’inci hafta karşılaşmasında ligin formda ekiplerinden Kayserispor’u konuk etti. Her iki takımın da ciddi eksiklerinin olduğu maçta 26’ıncı dakikada Britt Assambalonga ile öne geçmeyi başaran Adana Demirspor, buna rağmen ikinci yarıdaki iyi olmayan performansının bedelini ödemek zorunda kaldı ve 87’de Carlos Mane’nin golüne engel olamayarak sahadan 1-1’lik beraberlikle ayrıldı.

Adana Demirspor Üstünlüğünü Koruyamadı

Bu sezonun Süper Lig’deki en flaş takımlarından birisi ve hatta ilki olan Adana Demirspor, ikinci yarının ilk maçında aldığı Fenerbahçe galibiyetiyle iyi gidişatını sürdürmüştü.

Son haftalarda çok iyi bir performans ortaya koyan ve rakibin kim olduğu fark etmeksizin bu performansı devam ettirmeyi başaran Adana temsilcisi, 15 Ocak 2022 günü kendi sahasında konuk ettiği Kayserispor karşısında ise aynı başarıyı gösteremedi.

Baştan sona tutuk bir takım görüntüsü sergileyen ve özellikle savunmada çok ciddi açıklar veren Adana Demirspor, Kayserispor’un golcülerinin bitiricilik açısından gününde olmamasına şükredecek tehlikeleri kalesinde gördü.

Hem Kayserisporlu oyuncuların kötü bitiriciliği hem de kaleci Muriç’in iyi performansı sayesinde kalesini uzun bir süre gole kapatan Adana Demirspor, maçta bulduğu ilk atakların birinde dakika 26’da Britt Assambalonga’nın attığı golle öne de geçmeyi başardı.

İkinci yarıda her iki takımın da orta sahası düşerken bu durum temposu yüksek ama kalitesi düşük bir futbolun ortaya çıkmasına neden oldu.

Maç boyunca savunmasında verdiği açıkların bedelini 87’de İlhan Parlak’ın ceza sahası içerisinde yaptığı tek bir etkinlik sonucu bıraktığı boş alana yerleşen Carlos Mane’nin golüyle ödeyen Adana Demirspor, maçtan 1 puanla ayrılmaya razı oldu.

Belhanda’nın Getirdikleri ve Götürdükleri

Adana Demirspor’un Teknik Direktörü Vincenzo Montella, hem sakatlıklar hem de formsuzluklar nedeniyle genel olarak Younes Belhanda’yı ilk 11’de değerlendirmiyordu.

İkinci yarıda oynadığı ilk maçta Fenerbahçe karşısında yıldız oyuncusunu ilk 11’de başlatarak beklenmedik bir hamle yapan İtalyan Teknik Direktör, oyuncusuna olan güveninin karşılığını da Belhanda’nın attığı golün getirdiği galibiyetle almıştı.

Süper Lig’in 21’inci haftasında Kayserispor ile oynanan maçta da Belhanda’yı ilk 11’de başlatan Montella’nın bu tercihlerinin Adana Demirspor’a getirdiği faydalar ve zararlar olduğu da kuşkusuz.

Artık iyiden iyiye eski model bir klasik 10 numaraya dönüşen savunmaya yardım konusunda neredeyse kılını kıpırdatmayan Belhanda’nın bu durumu Adana Demirspor savunmasına ve orta sahasına ciddi bir yük bindiriyor.

Bununla birlikte yıldız oyuncu gerek Fenerbahçe maçında attığı gol gerekse de geçmiş dönemlerinde gösterdiği gibi her an şapkadan tavşan çıkarabilecek meziyetlere sahip ve bu durum onun bu gibi iç saha maçlarında kullanılabilmesinin önünü açıyor.

Bu maçta Britt Assambalonga’nın gol pasını veren oyuncu olan Belhanda’nın Konyaspor karşısında oynanacak maçta ilk 11 başlaması Adana Demirspor’un taktiğinde bir değişime gittiğinin haberisi olabilir.